Zpět
Další
KALIM -> HORY -> Orla perč '03 (2/5)

Sobota

Do Zakopaného jsme dorazili již dosti pozdě (7:45), proto jsme zvolili variantu vyvézt se nahoru lanovkou. Abychom s sebou nemuseli tahat spacáky, volali jsme na chatu, zda by nebylo možné rezervovat pokoj, nebylo, není nic volného. Škoda. Batoh by byl o trochu lehčí. Fronta na lanovku byla pěkně dlouhá, až moc, a navíc, s těmi našimi bágly jsme si mezi svátečními turisty připadali dost divně.

Kasprow vrch
Kasprow vrch (1985 m n.m.).

Kasprow vrch (1985 m n.m., 10:00), jsme konečně nahoře, můžeme začít. Neustále si telefonujeme se zlínskou skupinou, máme více než hodinu náskok. Stoupáme po hřebeni na východ, koukáme na Zápaní Tatry a slovenské Vysoké Tatry, je to pohled, kterého se po dva dny nezbavíme. První pěkná část, trochu řetězů, a hlavně pořádně do kopce, vede na Svinicu (2300 m n.m.). A pak kousek dolů, do sedla Zawrat (12:30).

Hřeben
Hřeben polských Vysokých Tater.

V sedle Zawrat (2159 m n.m.) slavná Orlí cesta začíná. Pokukujeme po okolí, ale nikdo si nebere úvazek či přilbu. Tak je taky raději necháváme v batohu, ať nebudíme pohoršení. Cesta vede nahoru dolů, jsou to pořádná převýšení, pěkné výhledy, jen by tu mohlo být méně lidí. Občas se na obtížnějších místech čeká ve frontě, na některé turisty je to až příliš náročné. Sem tam si zavoláme se zlíňáky, jejich ztráta je pořád stejná, ale mužstvo se začíná bouřit a stávkovat.

Žebřík
Jeden z mnoha žebříků cesty.

První pořádnou přestávku děláme na Kozim Wierchu (2291 m n.m., 15:30), je třeba se poradit, jsme tu dosti pozdě a odhadujeme, že celou cestu asi dneska nedáme (časově i fyzicky). A tu přichází hlas zlíňské skupiny, rozhodli se vzdát, ze sedla mezi Kozimi Wierchy jdou k chate Murowaniec (nejdříve zabloudí na opačnou stranu), pak k autu a jedou zase na Oravici, kde propijí další noc. Výsledkem naší porady je plán sejít dolů k chatě u 5 ples (schronisko w Dolinie Pieciu Stawów Polskich) a na druhý den dojít Orlu perč v protisměru. Tak tedy po černé značce scházíme rovnou k plesu Wielki Staw.

Kubrt
Orla perč vypadá často zajímavě.

Již nikam nespěcháme, lenošíme u ples, a pomalu se blížíme k chatě (schronisko Pieciostawiaňskie, 1671 m n.m., 17:30). I když jsme nedali celou cestu, tak jsme pěkně zbití. A musím myslet na to, jak budeme čekat dlouho do večera, než se uvolní jídelna na chatě, abychom mohli ulehnout. Vše bylo naštěstí jinak. Byl volný pokoj, spacáky jsme tahali zcela zbytečně, dali jsme si fazole a pivo a zalehli. Při popíjení rumu před spaním na pokoj dorazil velmi unavený Polák, z Polského Těšína, vyjeli z Těšína dnes brzy ráno, pak první lanovkou nahoru a teď, v 20:00 dorazili, naprosto zničení, Orla perč jim trvala z Kasprowa vrchu až sem do chaty 12 hodin.

Zakopane (7:45) - Kasprow vrch (1985 m n.m., 10:00) - Zawrat (2159 m n.m., 12:30) - Kozi Wierch (2291 m n.m., 15:30) - schronisko Pieciostawiaňskie (1671 m n.m., 17:30)

Zpět na:

Orla perč '03

Info

Vydáno
25.1.2004
Počet návštěv
12346

[ KALIM | CESTY | HORY | LYŽE | OBRÁZKY | RŮZNÉ | OHLASY | SVĚT ]
(c) 1998-2024 .:. Kalim .:. Ze života bývalého horolezce .:. kalim@seznam.cz