Zpět
Další
KALIM -> CESTY -> Norsko '00 (5/13)

Trolí cesta

Tentokráte se zastavujeme v Andalsnes, kupujeme pohledy, chleba (15 NOK) a vánočku (15 NOK) a vyrážíme na Cestu trolů - Trollstigveien. Máme smůlu na počasí, celých 14 dní máme nádherně a dnes mlha jako v prádelně. Z celé slavné cesty nic nevidíme, jen v dlouhých serpentinách stoupáme stále vzhůru.

Z průvodce: proslulá Cesta trolů vinoucí se serpentinami kolem vodopádů a překonávající rozdíl téměř 900 m patří k nejúchvatnějším horským scenériím nejen v Norsku.

V nejvyšším bodě cesty je vyhlídka, my vidíme pouze všudypřítomnou mlhu a jen mlhu a mraky trolů v každém stánku se suvenýry.

Trolové
Trolové.

Cesta dále je moc a moc pěkná, samé vodopády a peřeje, stále otravujeme řidiče k zastávkám, vybíháme, fotíme a zase dál a pořád dokola. Konečně máme před sebou další typicky norskou záležitost - trajekt. Jedete po cestě a najednou cesta končí a vy čekáte, až přijede loď a vy zamíříte do jejích útrob. Lodí jedeme z Linge do Eidsdalu (92 NOK - auto, řidič a 3 lidi).

Dále jedeme Orlí cestou - Orneveien, která nás přivádí do Geirangeru, ležícího podle průvodce u jednoho z nejkrásnějších norských fjordů. Řešíme, zda si půjčíme motorový člun (100 NOK za 1 hod) nebo pojedeme na vyjížďku vyhlídkovým parníkem (70 NOK). Vše je jinak, pokračujeme dále a podíváme se na vyhlídkový kopec Dalsnibba, moc nás lákala fotka z průvodce po Norsku od Olympie. Po zaplacení mýtného (45 NOK) vjíždíme do mlhy a navíc, hromady sněhu, které jsou na zmíněné fotce, kolem cesty tu nejsou.

Lom
Kostelík v Lomu.

A zase peřeje a peřeje, všude v okolí nabízejí rafting. Ještě se k večeru zastavujeme v Lomu u velmi starého dřevěného kostelu a jsme v Jotunheimenu.

Dalsbygda - Andalsnes - Trollstigveien - trajekt Linge/Eidsdal - Orneveien - Geiranger - Dalsnibba - Lom

Zpět na:

Info

Vydáno
1.10.2001
Počet návštěv
11494

[ KALIM | CESTY | HORY | LYŽE | OBRÁZKY | RŮZNÉ | OHLASY | SVĚT ]
(c) 1998-2024 .:. Kalim .:. Ze života bývalého horolezce .:. kalim@seznam.cz