Zpět
Další
KALIM -> CESTY -> Norsko '00 (6/13)

Jotunheimen

Jotunheimen, neboli česky Domov obrů, je nejvyšším horským masívem Norska a celé Skandinávie. My plánujeme vylézt na nejvyšší horu Galdhopiggen, takže jedeme z Lomu do vesnice Roysheim a pak po horské klikaté silničce k chatě Spiterstulen, tady platíme mýtné (50 NOK) a kemp (50 NOK na osobu). Docela rádi využíváme sprch a kuchyňky. Dnes večer je opravdu večer tma, poprvé používáme baterky. Táboření je dovoleno dále v údolí alespoň 2 km od chaty.

Galdhopiggen
Galdhopiggen, 2469 m n.m.

Na moje přání vstáváme brzy, v 6:00, v 7:40 vycházíme. Za 3 hodinky jsme na vršku, Galdhopiggen, 2469 m n.m., nejvyšší hora Norska a celé Skandinávie. Poprvé jsme rychlejší než zdejší údaje, na mapě jsou uvedeny na výstup 4 hodiny. Byli jsme rádi, že jsme vyšli celkem brzy, dole na ledovci vidíme housenky, obrovské zástupy lidí, jak šlapou v řadu za sebou po ledovci, tak si užíváme poklidu na vršku a pak utíkáme před davy dolů. Z předvoje se dovídáme, že v housenkách je pár českých cestovek.

A večer si užíváme znova luxusu sprch a v klubovně chaty v pohodlných křeslech píšeme pohledy a potají pijeme Myslivce a je nám dobře. Jdeme brzy spát, už v 22:00, to se nám v Norsku ještě nepovedlo, ale máme za sebou převýšení 2740 m. Pryč je klid z Romsdalu, trochu se z těch davů nemůžeme vzpamatovat, škoda, že Romsdal nepřišel až na konec Norska. Jsme v centru turistiky.

Visdalen
Údolí Visdalen.

Přes noc a ráno po dlouhé době prší, vstáváme později, čeká nás pouze procházka nádherným údolím Visdalen s odbočkou k ledovci Heilstugu, dešťové přeháňky se střídají s vedrem, poprvé s sebou netahám teleobjektiv a jako na potvoru potkáváme stáda sobů. Odpoledne poslední sprcha a jedeme dále, přes nádhernou krajinu, plno vyhlídek, moc pěkné, hodně velké horstvo, chtělo by to navštívit Jotunheimen ještě jednou, je to tady mnohem hezčí než kolem nejvyšší hory, méně lidí, ale kdo to mohl vědět!

Další trajekt, z Hella do Vangsnes (106 NOK), máme přes půl hodiny čas, tak začínám vařit polívku, ale když ji udělám, přibíhá Radek, že za 10 sekund odjezd, s horkou polívkou vbíhám do auta a nakonec ji dojídám pěkně v klídku na židli na trajektu, dokonce jsem při této operaci ani moc nevylil.

Kolem 23:00 konečně nacházíme rozumné místo na přespání, hned vedle cesty, těsně vlevo před tunelem za městem Vik.

Lom - Roysheim - Spiterstulen - Galdhopiggen (2469 m n.n.) - Spiterstulen - ledovec Heilstugu - údolí Visdalen - trajekt Hella/Vangsnes - Vik

Zpět na:

Info

Vydáno
1.10.2001
Počet návštěv
07872

[ KALIM | CESTY | HORY | LYŽE | OBRÁZKY | RŮZNÉ | OHLASY | SVĚT ]
(c) 1998-2024 .:. Kalim .:. Ze života bývalého horolezce .:. kalim@seznam.cz